Integracja sensoryczna – Poznać świat zmysłami

Świat jest bardzo ciekawy i fascynujący. Może być również groźny i niezrozumiały, gdy nasze zmysły wysyłają nam sygnały, których nie rozumiemy. Jak wyglądają zaburzenia sensoryczne u dzieci?

Jak poznać świat?

Bodźce, które do nas docierają odbieramy wzrokiem, słuchem, węchem oraz dotykiem. Dzięki temu poznajemy otoczenie, uczymy się je rozpoznawać oraz nazywać. Co dzieje się z dzieckiem, którego organizm nie rozpoznaje dostarczanych bodźców?

Zaburzona integracja sensoryczna u dzieci (https://www.eduksiegarnia.pl/integracja-sensoryczna) może objawiać się w bardzo różnorodny sposób. Dziecko może być bardzo wrażliwe na dźwięki lub wprost przeciwnie będzie odbierało je bardzo słabo. Trzaskanie drzwiami, uderzanie w przedmioty czy rzucanie głośnych przedmiotów to sposób dzieci z zaburzona integracja sensoryczna na poznanie dźwięków.

Dzieci nadwrażliwe na dotyk mogą dążyć do chodzenia bez ubrań, unikać przytulania, czy zwykłego dotyku. Jednocześnie mogą bać się wody, czy ustawicznie się drapać.

Problemem integracji sensorycznej może być nadwrażliwość na bodźce, jak i zbyt mała wrażliwość. Dzieci mogą mieć problemy ruchowe. Są niezgrabne i nie są w stanie wykonać zadań wymagających utrzymania równowagi.

Praca nad zmysłami

Integrację sensoryczną również można ćwiczyć. Zadania, które wymagają dotykania kleju, farb, czy mas plastycznych pomagają rozwijać motorykę małą.

Zabawy w dotykanie różnych substancji, takich jak ryż, kasza, czy piasek rozwijają wrażliwość na różne struktury. Bardzo dobrym ćwiczeniem dla dziecka jest kąpiel z użyciem kilku gąbek o różnej twardości.