Kim jest tytułowy bohater książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny?

Harry Potter, przedstawiony w książce Harry Potter i Kamień Filozoficzny to jedna z najbardziej lubianych postaci tej powieści. Co wiemy o tym młodym człowieku?

Trudny początek życia

Choć Harry miał kochających rodziców, którzy nie narzekali przy tym na brak pieniędzy, już sam początek jego życia nie był łatwy. Chłopiec urodził się w czasach, gdy toczyła się wojna pomiędzy siłami dobra a największym czarnoksiężnikiem tamtych czasów – Lordem Voldemortem. Jako że jego rodzice byli silnymi czarodziejami, którzy niestety pasowali do przepowiedni, jaką usłyszał Voldemort – musieli się ukrywać.

Mimo to, dziecko wiodło szczęśliwy żywot, otoczone ludźmi, którzy bardzo się o nie troszczyli. Wszystko niestety zakończyło się w momencie, gdy jeden z przyjaciół Potterów zdradził. Rodzice Harry’ego, Lily i James zginęli z rąk czarnoksiężnika, a mały chłopiec z bliżej nikomu nieznanych przyczyn przetrwał ten atak bez większych szkód dla zdrowia. Jedynym, co mu pozostało po zaklęciu, które miało uśmiercić dziecko, była blizna na czole.

Dzieciństwo

Książka Harry Potter i Kamień Filozoficzny w początkowych rozdziałach opowiada o dość trudnym dzieciństwie małego chłopca, który po śmierci rodziców znajduje schronienie u siostry swej mamy – ciotki Petunii Dursley. Niestety, choć kobieta zgodziła się przyjąć dziecko pod swój dach, stosunki między nią a siostrą od lat nie były dobre, co widać w sposobie traktowania Harry’ego. Kilkulatek musi nosić ubrania po swoim kuzynie, który jest od niego dużo tęższy, uszkodzonych okularów nie wymienia się na nowe, ale klei taśmą, a „pokojem” chłopca jest komórka pod schodami, gdzie z sufitu spadają pająki.

Jednak wszystko to, jak wskazuje Albus Dumbledore, działo się dla większego dobra. Dyrektor Hogwartu podkreślał w rozmowie ze swoją współpracownicą, że nie chciałby Harry dorastał w świecie magii, gdzie każde dziecko znało jego imię. Zależało mu na tym, by chłopiec był pozbawiony pychy, jaka z pewnością mogłaby go dotknąć. Jak widać po zdarzeniach z całej serii książek, ta sztuka z pewnością się udała.