Korzyści, które może przynieść dziecku kinezjologia edukacyjna

Istnieje wiele metod terapeutycznych, pomagających dzieciom radzić sobie z trudnościami poznawczymi i behawioralnymi. Jedną z nich jest kinezjologia edukacyjna. Została ona opracowana przez doktora Paula Dennisona i jego żonę, Gail. Jest to metoda oparta na ćwiczeniach ruchowych, które mają doprowadzić do lepszej współpracy pomiędzy prawą i lewą półkulą mózgu. Mają także na celu lepsze skoordynowanie relacji pomiędzy umysłem i ciałem dziecka.

Jakiego rodzaju ćwiczenia wykonuje się w ramach tej terapii?

Przykładowymi ćwiczeniami wykonywanymi w trakcie sesji są:

  • kreślenie leniwych ósemek, zaczynając od punktu środkowego
  • dotykanie na przemian prawą ręką lewego, uniesionego wcześniej kolana, i odwrotnie
  • rysowanie oburącz tych samych kształtów czy figur jednocześnie
  • pozycja Dennisona, polegająca na siedzeniu z nogami skrzyżowanymi w kostkach i lekko ugiętymi kolanami, przy zamkniętych oczach, trzymając język na podniebieniu

Z jakimi trudnościami pomaga sobie radzić?

Na zajęcia kinezjologii edukacyjnej można zapisać nawet dzieci, które nie przejawiają problemów w nauce – terapia pomoże im przyswajać wiedzę jeszcze sprawniej, niż są w stanie. Przede wszystkim jednak tego rodzaju zajęcia są przeznaczone dla dzieci, które mają problemy z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Pomaga też radzić sobie lepiej ze stresem i napięciem, które dla dzieci są szczególnie szkodliwe. W końcu najłatwiej jest im przyswajać wiedzę wtedy, kiedy czują się szczęśliwe i spokojne. Do tego wszystkiego terapia wpływa pozytywnie na rozwój wyobraźni i kreatywności u dziecka.