Kalambury — doskonała zabawa dla całej rodziny

Kalambury to niegdyś bardzo popularna wśród dzieci gra. Obecnie wydaje się być trochę zapomniana, a to wielka szkoda. Dlatego nadszedł czas na powrót do przeszłości i dobrą zabawę. Oto przepis na świetnie spędzony czas w gronie rodziny lub przyjaciół: aby zagrać w kalambury dla dzieci wystarczy minimum dwóch graczy, aczkolwiek im więcej tym lepsza zabawa. Ponadto, potrzebna jest odrobina miejsca do zabawy, trochę kreatywności, dobry humor, a także papier i długopis.

Od czego należy zacząć?

W przypadku gry z najmłodszymi dziećmi, nieumiejącymi jeszcze czytać – dobrym wyborem są tu już gotowe karty do gry w kalambury dla dzieci zawierające 216 haseł, 54 karty do gry wraz z instrukcją użytkowania w języku polskim. Dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie karteczek z jednowyrazowymi, prostymi hasłami – mogą to być nazwy przedmiotów codziennych, zwierząt, bohaterów z bajek lub opowieści. Hasła te powinny mieć formę rzeczowników, przykładowo: kubek, pies, Świnka Peppa. Dla starszych można zastosować nieco bardziej skomplikowane frazy, zawierające opis czynności, powiedzenia, tytuły filmów, np. wbijać gwóźdź, kupować kota w worku, Opowieści z Narni. W wersji dla najmłodszych graczy hasła prezentowane są w formie rysunków. Przygotowane karteczki można wrzucić do worka, z którego uczestnik losuje wybrane hasło bądź też ułożyć je w taki sposób, aby hasło do odgadnięcia nie zostało odkryte przez pozostałych graczy.

https://www.eduksiegarnia.pl/gry-edukacyjne-pomoce-edukacyjne/kalambury-dla-dzieci

Ogólne zasady gry

Celem gry jest odgadnięcie hasła prezentowanego przez jednego z graczy w jak najkrótszym czasie. Kalambury mogą mieć wiele wariantów. Mogą to być kalambury:

  • Rysowane – uczestnik musi przedstawić wylosowane hasło w sposób rysunkowy, bez użycia liter. Nie może się także odezwać. 
  • Pokazywane – uczestnik za pomocą gestów prezentuje wybrane hasło.Tutaj również używanie słów jest zakazane. 
  • Mówione – uczestnicy opisują hasło za pomocą słów. Nie mogą jednak użyć żadnego z słów tworzących hasło do odgadnięcia.

Kiedy został już wybrany jeden z wariantów gry można przystąpić do zabawy. W przypadku zabawy z dziećmi można ustalić zasadę, iż dziecko po wylosowaniu wybiera najłatwiejszy dla niego sposób przedstawienia hasła. Kwestią do ustalenia jest także pomiar czasu.

W kalambury można grać także na dwa sposoby. W pierwszym przypadku jedna osoba pokazuje wybrane hasło, a reszta graczy próbuje je odgadnąć. Uczestnik, który odgadł typuje następną osobę prezentującą kolejne hasło. Drugim rozwiązaniem jest podział na drużyny. W każdej drużynie wybierana jest jedna osoba przedstawiająca hasło swojej drużynie. Druga grupa odmierza czas i pilnuje przestrzegania ustalonych zasad. Po odgadnięciu hasła następuje zmiana drużyn. W kolejnych rundach osoby pokazujące hasło mogą się zmieniać.

Zalety gry w kalambury z dziećmi

Niewątpliwą zaletą kalamburów jest rozwijanie u dzieci kreatywności. Ponadto uczą one logicznego myślenia, poszerzają zasób słownictwa, pomagają ćwiczyć małą i dużą motorykę. Podczas gry dziecko uczy się zdrowej rywalizacji, współpracy drużynowej i pewności siebie. Każdy z uczestników może wygrać, jedynym warunkiem jest refleks oraz zdolność do szybkiego myślenia i kojarzenia. Przewidywany czas gry wynosi około 30 min do godziny, a więc nawet najmłodsi uczestnicy w tym czasie utrzymają koncentrację na najwyższym poziome. Dodatkowo odgadywanie haseł to zabawa nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych w różnym wieku. A zatem gra w kalambury to dokonały wybór, gdyż pozwala na wesołe i ciekawe spędzenie czasu wszystkim członkom rodziny.