Czym jest dysleksja i jak sobie z nią poradzić?

Każdy rodzic z pewnością chce dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Nie da się jednak ukryć, że nawet w przypadku, kiedy rodzice dokładają wszelkich starań do tego, by ich pociecha rozwijała się jak najbardziej prawidłowo, mogą pojawić się pewne schorzenia i dolegliwości, które mogą dość negatywnie wpłynąć na późniejsze życie dziecka. Jednym z najpowszechniejszych schorzeń, które mogą i przytrafiają się dziecku, jest dysleksja. Rodzice nie zawsze jednak wiedzą, czym to schorzenie się objawia, a także jak pomóc dziecku się z nim uporać. Tak więc czym jest dysleksja, jak ona się objawia, a także jakie są ćwiczenia dla dyslektyków?

Czym jest dysleksja i jak się ona objawia?

Dysleksję można najprościej określić mianem schorzenia, które najczęściej pojawia się u małych dzieci. Bardzo łatwo je wykryć już na wczesnym etapie rozwoju. Za dysleksję uznaje się przede wszystkim stan, w którym dziecko nie może opanować poprawnie nauki czytania, a także i pisania. Co więcej dziecko może również wykazywać pewne problemy na poziomie rozróżniania form i kształtów przedmiotów, a także dźwięki. Co więcej schorzenie to nie jest wyznacznikiem tego, że dziecko ma problemy w rozwoju intelektualnym. Wręcz przeciwnie pociecha z pewnością jest niesamowicie zdolna i inteligentna, niemniej jednak dysleksja stanowi skuteczne zaburzenie wszystkich funkcji i przeszkadza dziecku w rozwijaniu swoich talentów. Rodzice oczywiście muszą zapoznać się więc z podstawowymi objawami dysleksji. Tak więc na samym początku dysleksje można poznać:

  • dziecko ma trudności z zapamiętaniem podstawowych faktów i pojęć
  • dziecko nie może nauczyć się „na pamięć”
  • dziecko niestety rozpoczyna przekręcanie wyrazów i może mieć nawet trudności z poprawnym składaniem wyrazów.
  • dziecko może również mieć trudności z rozróżnianiem stron lewa-prawa

Ćwiczenia dla dyslektyka

Ważne jest aby zacząć od profilaktyki, nie jest to proste, jednak istnieją specjalne książeczki, jak ta: https://www.eduksiegarnia.pl/pus-dyslektyczne-potyczki-3-zadania-jezykowe które pomogą w codziennych wyzwaniach. Nie da się ukryć, że dysleksja choć nie jest zbyt poważnym schorzeniem, może mieć niezwykle niekorzystny wpływ na późniejsze życie dziecka. Trudności z zachowaniem zasad poprawnej polszczyzny, a także problemy z poprawnym wysławianiem się, skutecznie mogą zamknąć drzwi do kariery, nawet w przypadku kiedy pociecha będzie ponadprzeciętnie uzdolniona. Niemniej jednak rodzice, ani dzieci nie powinni traktować dysleksji jako wyroku. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom i ciężkiej pracy, bardzo skutecznie można objawy dysleksji zredukować i sprawić, że nie będzie ona już żadną przeszkodą. Tak więc jakie są ćwiczenia dla dyslektyka? Otóż:

  • ćwiczenia rozwijające zdolności analityczne- w tego typu ćwiczeniach warto skupić się na tym, by dziecko mogło samodzielnie analizować kształty i różnorodne formy. Oczywiście rodzice nie muszą zastanawiać się, skąd dostać odpowiednie pomoce, gdyż w sieci bezpłatnie można znaleźć a następnie wydrukować odpowiednie plansze. Najlepiej jest jednak zacząć od podstawowej zabawy w skojarzenia i dopasowywanie przedmiotów w pary. Wówczas warto wydrukować kilka plansz o różnym poziomie trudności, a następnie bacznie obserwować, czy dziecko jest wstanie sobie poradzić szybko i sprawnie z najłatwiejszą z nich. Jeśli tak, wówczas trzeba zmienić planszę na tą, która ma nico wyższy poziom trudności. Ćwiczenie zdolności analitycznych, pomoże bardzo szybko zminimalizować objawy dysleksji.
  • ćwiczenia na poprawną pisownię- dysleksja objawia się również niemożliwością przyswojenia zasad ortograficznych. Zgodnie więc z założeniem, że praktyka czyni mistrza, warto wydrukować dziecku odpowiednie plansze do ćwiczeń zasad ortografii.