W jaki sposób gra na spostrzegawczość wspiera rozwój funkcji poznawczych?

Do każdego człowieka dociera wiele różnorodnych bodźców z otoczenia. Muszą one być odebrane przez narządy zmysłów, a następnie selekcjonowane i przetworzone za pomocą procesów intelektualnych. W ten sposób odzwierciedlana jest rzeczywistość. Udział w tym procesie bierze percepcja wzrokowa lub słuchowa i pamięć. Różnicowanie bodźców lub wyszukiwanie ich podobieństw umożliwia spostrzegawczość. Jest ona wspomagana przez koncentrację uwagi. Zdolność do spostrzegania może być w ciągu życia kształtowana i rozwijana za pomocą rozmaitych ćwiczeń.

Czego uczą gry na spostrzegawczość?

Im wcześniej rozpocznie się z dzieckiem pracę nad ćwiczeniem spostrzegania, tym lepsze są tego efekty. Dla 4-latka gra na spostrzegawczość ma formę obrazkową, bez tekstu. Na przykład gra Czy wiesz jaki to zwierz? polega na jak najszybszym odszukaniu właściwego obrazka spośród kart leżących na stole. Zdolność przyporządkowania liniowego rozwija zabawa w układanie szlaczków. Można je porządkować według podanego wzoru albo poprzez samodzielne poszukiwanie algorytmu sekwencji.

Dla starszego dziecka może już być gra na spostrzegawczość opatrzona tekstem w formie pytania. Po jego odczytaniu inny gracz udziela odpowiedzi. Jeśli jest to gra Przyroda, dziecko zdobywa wiele cennych informacji na temat flory i fauny. Zabawa Kaleidos wymaga dostrzeżenia na obrazkach każdego detalu.

W grach na spostrzegawczość przeważnie wprowadzony jest element rywalizacji. Uczestnicy uczą się w ten sposób działania pod presją czasu. Najlepsze wyniki ma szansę zdobyć gracz o szybkim refleksie. Oczywiście liczy się też umiejętność koncentracji uwagi.

Nabywanie doświadczenia

Każda gra na spostrzegawczość ma właściwości kształcące:

  • dostarcza wiedzy o świecie zewnętrznym,
  • doskonali percepcję,
  • kształtuje myślenie logiczne,
  • ćwiczy pamięć,
  • rozwija zdolność do analizy i syntezy wzrokowej.

Wszystkie te umiejętności wykorzystywane są przy nauce czytania, pisania, liczenia. Uzyskane doświadczenie jest podstawą efektywnego zdobywania wiedzy. Gra na spostrzegawczość jest także pomocna do szybkiej orientacji w terenie podczas jazdy na rowerze lub pieszych wycieczek.

Do terapii i rehabilitacji

Niejedna gra na spostrzegawczość może posłużyć również do ćwiczenia zaburzonych funkcji u dzieci lub dorosłych. Na przykład sprawność manualną, koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację uwagi. Trening spostrzegania stosowany jest też w terapii logopedycznej i pod kątem dysleksji. Gry w formacie 3D rozwijają wyobraźnię przestrzenną.

Człowiek uczy się przez całe życie.

Proces spostrzegania jest w dużym stopniu nieświadomy. Dorośli często nie zdają sobie sprawy z tego, że może od niego zależeć funkcjonowanie w życiu codziennym lub powodzenie w pracy zawodowej. Szybkość spostrzegania wpływa na procesy decyzyjne. Pozwala też na uruchomienie mechanizmów obronnych w sytuacji zagrożenia.

Warto więc aby grami na spostrzegawczość zainteresowali się również dorośli. W księgarni można kupić grę BrainBox, która stawia prawdziwe wyzwania. Pojawia się w niej tematyka z różnych kategorii: historia, sztuka, przyroda, sport. To doskonały sprawdzian aktualnej wiedzy. Gra na spostrzegawczość Na końcu języka jest dobrym pomysłem na rozrywkę podczas spotkań towarzyskich.

Gry, w których jednym z elementów jest ćwiczenie spostrzegawczości, przydatne są do wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi. Bestsellerowa Gra w kolory dostarcza maluchom wiele zabawy. Korzystają także przy tym towarzyszący im dorośli.

Tego typu gry pełnią wielorakie funkcje. Są kształcące, relaksujące oraz zapewniają doskonałą rozrywkę dla całej rodziny.