Jak dobrze wybrać pomoce logopedyczne? Logopedia bez tajemnic

W pełni wyposażony gabinet to marzenie każdego logopedy. Na rynku można kupić mnóstwo pomocy terapeutycznych, przeglądając coraz to nowsze oferty, nie wiadomo, który wybrać, wszystkie wydają się niezbędne. I tu zaczynają się problemy, bo może dojść do tego, że kupujemy i kupujemy w nieskończoność i ciągle czujemy, że nie mamy wszystkiego, ciągle czegoś nam brakuje. Jak więc właściwie wyposażyć gabinet logopedyczny, aby coś robić, nie wydając dużych pieniędzy w księgarni? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Dlaczego warto korzystać z pomocy logopedycznych?

Obecnie pomoce logopedyczne dostępne na stronie eduksiegarnia.pl mają postać różnych zabaw, w których małe dzieci uczą się np. rozpoznawać litery, łączyć je w słowa i dopasowywać do obrazków. Zabawa jest ogromnym wsparciem, ponieważ dziecko bawi się, nie zwracając uwagi na to, że zdobywa nowe umiejętności. Oznacza to, że dziecko nie odczuwa stresu związanego z nauką. Ćwiczenia logopedyczne obejmują pomoce, gry i testy. Testy logopedyczne dla dzieci i młodzieży to publikacja zawierająca kwestionariusz i poradnik dla nauczyciela. Badanie to pozwala zdiagnozować dzieci powyżej 3 roku życia. Sprawdzi się również podczas terapii logopedycznej. Pomoce logopedyczne z obrazkami ułatwiają terapię mowy zarówno osobom normalnym intelektualnie, jak i osobom upośledzonym umysłowo. Ponieważ obrazki w Pomocy logopedycznej są naturalne, ćwiczenia z powodzeniem można stosować w terapii dzieci i dorosłych.

Jakie pomoce logopedyczne warto wybrać?

Głównym celem terapii logopedycznej jest poprawa komunikacji językowej i wymowy dzieci, korygowanie wad wymowy oraz wspomaganie prawidłowego rozwoju dźwięków mowy. Aby terapia logopedyczna była skuteczna, niezwykle ważna jest systematyczność i rzetelność Twojego dziecka. Warto wspomnieć, że gry planszowe to także świetny sposób na kontynuację pracy ze specjalistą w domu, ponieważ dzieci mogą ćwiczyć zarówno samodzielnie, jak i z rodzicami, dając im możliwość wykorzystania zdobyczy uzyskanych w terapii logopedycznej. Nie ma wątpliwości, że tradycyjne gry planszowe od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze względu na połączenie edukacji i aktywnego wypoczynku. Podobna sytuacja ma miejsce w grach logopedycznych, które dzięki ciekawej fabule zachęcają dzieci do współpracy i zwiększają ich zainteresowanie terapią, a zwłaszcza ćwiczeniami logopedycznymi.

książka z zakresu logopedii

Logopedia  – jakie ksiązki wybrać, aby pomóc dzieciom?

Zaburzenia komunikacji i mowy (takie jak jąkanie się) mogą wystąpić nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych. Dlatego logopeda powinien umieć pracować z każdym rodzajem pacjenta, bez względu na to, jakie ma problemy. Przydatne mogą być tu różne książki o metodach pracy logopedy adekwatnych do wieku i rodzaju wady wymowy. W terapii dzieci logopeda zaczyna od stosowania różnych ćwiczeń i gier. Gotowe propozycje ćwiczeń można znaleźć w zeszycie ćwiczeń logopedycznych dostępnym w wydawnictwie. Przykładem takiej pozycji jest np. „Język elastyczny. Wiersze i zagadki pomoce w logopedii”, książeczka dla dzieci powyżej trzeciego roku życia, której celem jest pomoc w prawidłowej artykulacji poszczególnych głosów. I Spelling Crosswords jest skierowany do przedszkolaków i oprócz utrwalania wymowy pomaga opanować pisownię słów. Szeroka gama książeczek do rymowania dla dzieci i innych ćwiczeń, w tym ćwiczeń oddechowych, może sprawić, że terapia mowy będzie dla nich ekscytującym doświadczeniem. „Ćwiczenia nie tylko dla jąkających się” mogą być nieocenioną pomocą w terapii dzieci i dorosłych z problemami z jąkaniem.