Dlaczego warto czytać? – mało znane zalety czytania książek

Co do tego, że warto czytać książki, raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Już kilkulatki zdają sobie sprawę z tego, że odpowiednio dobrana literatura rozwija wrażliwość i wyobraźnię, a także zwiększa zasób słownictwa. Nie są to jednak jedyne korzyści, jakie przynosi czytanie książek.

Rozwój osobisty

Literatura ma olbrzymie znaczenie w rozwoju osobistym i bynajmniej nie chodzi tu jedynie o książki o tematyce psychologicznej i naukowej. Czytanie samo w sobie poprawia koncentrację i pozwala się wyciszyć, o czym wiele osób żyjących w codziennym stresie zapomina. Ponadto niemalże każdy gatunek książek przekazuje ważną wiedzę – kryminały, na przykład, uczą logicznego myślenia i łączenia faktów.

 

Nauka ortografii i interpunkcji

 

Dzieci, które bez problemu przyswajają zasady ortografii i interpunkcji, najczęściej czytają więcej niż ich rówieśnicy. Dlatego jeśli uczeń ma problemy z poprawnym pisaniem, dobrym pomysłem może być częstsze sięganie po literaturę. Książki dla młodzieży są z reguły bardzo ciekawe i różnorodne, dzięki czemu czytanie będzie dla dziecka również angażującą rozrywką.

 

Ważna rola w interakcjach społecznych

 

Zaleta, którą tak naprawdę mało kto dostrzega, a która mimo wszystko jest bardzo istotna. Podczas gdy osoby młode często rozmawiają o książkach młodzieżowych z rówieśnikami, ci nieco starsi rzadko przywołują temat ulubionych powieści. Tymczasem literatura jest świetnym tematem do rozmów z rodziną i znajomymi. Książki bowiem łączą pokolenia, jak i pozwalają na skonfrontowanie różnych poglądów na określony temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *