Czy warto czytać ebooki?

E-booki powoli wypierają książki papierowe i chociaż tradycyjne czytanie nie zniknie z tego powodu, to na pewno spadnie sprzedaż w księgarniach z tego powodu. Jednakże coś kosztem czegoś. Społeczeństwo rozwija się coraz bardziej i tak jak e-maile oraz sms-y wyparły listy, tak książki elektroniczne wypierają książki papierowe. Czy jednak warto przerzucić się  całkowicie na ebooki?

Ebooki czy książki papierowe

 

Chociaż udział ebooków w ogólnym czytelnictwie jest coraz większy to jednak nie wszystkie pozycje wydawane są w wersjach elektronicznych. Szczególnie w przypadku starszych książek może być problem ze znalezieniem ich w wersji ebookowej. Poza tym warto zauważyć, że chociaż książki wydawane tradycyjnie są zazwyczaj droższe, to jednak ciągle mamy dostęp do bibliotek, w których mnóstwo książek, w tym także nowości wydawniczych – jest udostępniana za darmo (wystarczy założyć kartę członkowską) a takiej usługi dla ebooków ciągle nie ma. W związku z tym, mimo że książki papierowe są zazwyczaj droższe, to mamy sposobność wypożyczenia wielu książek z instytucji publicznych bądź prywatnych, a wysokiej jakości ebooki musimy zakupić.

Czytelnictwo ma szansę się odrodzić dzięki książkom elektronicznym, ale jest to ciągle domena młodych ludzi. Tym lepiej, ponieważ właśnie wśród młodych osób zauważa się największe odejście od czytania książek. Czytniki ebooków mają szanse stać się popularnym gadżetem, a stąd już krótka droga do rozpoczęcia czytania, ponieważ sam fakt posiadania takiego urządzenia w domu może skłonić do zapoznania się z jego zawartością.