Polskie komiksy dla dzieci w czasach PRL

Złoty wiek komiksu dla dzieci to paradoksalnie ciemne lata PRL. W tym okresie powstało wiele cenionych postaci z komiksów. 

W czasach PRL powstają najciekawsze komiksy dla dzieci autorstwa polskich rysowników. Powstaje słynny cykl Tytus, Romek i A’Tomek Chmielewskiego, Janusz Christy tworzy Kajko i Kokosza, Kleks, Jonka i Jonek wychodzi spod pióra Szarloty Paweł. 

Nie byłoby komiksów bez Świata Młodych 

komiksy dla dzieci

Wiele z komiksów pojawiło się w magazynie dla dzieci i młodzieży pt. „Świat Młodych” i magazynie młodzieżowym Relaks. Przywódcy komunistyczni szybko zaczęli wykorzystywać komiks, jako środek propagandy oraz do celów komercyjnych. Jednym z takich przykładów jest Kapitan Żbik, z udziałem oficera Milicji Obywatelskiej, czy serialu wojennego Pilot Śmigłowca. Takie propagandowe komiksy szybko wyszły z mody i dla dzisiejszych czytelników są jedynie ciekawym przedmiotem kolekcjonerskim. 

Komiks wszech czasów 

Wśród najlepszych albumów z kultowymi przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka znalazły się „Tytus na Dzikim Zachodzie”, „Poprawka z geografii”, „Tytus aktorem” oraz „Ochrona zabytków”. Z kolei najlepsze przygody Kleksa to „Pióro kontra flamaster”  i „Złoto Alaski”. Kajko i Kokosz do dziś rozśmieszają małych czytelników albumami „Na wczasach”, „W krainie Borostworów” i „Szkole latania”. Po przemianach w  roku 1989 roku komiksy dla dzieci stały się bardzo komercyjne, przepełnione reklamami i nieciekawe.  Zmieniła to dopiero era twórców takich, jak Karol Kalinowski Tomasz Samojlik. W tym czasie zorganizowano również konkurs im. Janusza Christy skierowany do najmłodszych, na najciekawszy komiks. Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem .