Czy gry na koncentrację działają?

Problemy z koncentracją to popularny problem naszych czasów. Mogą wynikać z obecności zbyt wielu różnorodnych bodźców. Objawiają się rozkojarzeniem, zapominaniem drobnych, ale istotnych szczegółów. W bardziej zaawansowanych przypadkach zdarza się, że osoba zmagająca się z trudnością w skupieniu się wyłącza się z konwersacji, co bywa rozczarowujące dla rozmówców. Uświadomienie sobie, że problemy z koncentracją przeszkadzają w życiu, to pierwszy krok do pozbycia się ich.

Jakie są przyczyny problemów z koncentracją?

Jest wiele przyczyn występowania objawów, wskazujących na problemy w utrzymaniu koncentracji. Najpopularniejsze z nich to:

  • stres i silne, intensywne emocje,
  • przemęczenie, brak odpoczynku,
  • brak wystarczającej ilości snu,
  • niedoborowa dieta,
  • spożywanie zbyt napojów z kofeiną (kawa, energetyki, alkohol, nikotyna),
  • wrodzona impulsywność, 
  • dystraktory (powiadomienia w telefonie, zbyt duża ilość zadań, nieuporządkowane miejsce pracy, niedostosowane warunki w biurze, źle dobrany styl pracy),
  • problemy z ciśnieniem krwi.

Jak widać, przyczyn jest bardzo wiele i mogą dotyczyć naprawdę dużej ilości osób. Współczesny człowiek żyje bowiem w pędzie, wykonuje nadmiar zawodowych obowiązków, rezygnując ze snu lub wspomagając się kolejnymi porcjami kawy na pobudzenie. A do tego zmęczony po całym dniu, dla odprężenia sięga po smartfon, nie dając umysłowi ani chwili, by mógł się zregenerować. 

Gry na koncentrację dla dorosłych

Dobrą wiadomością jest fakt, że wiele z przyczyn występowania problemu z koncentracją można świadomie wyeliminować lub zdecydowanie ograniczyć. Można to zrobić w bardzo przyjemny sposób. Gry na poprawę szybkości pracy umysłu to nie jest wymysł nowoczesności. Większość z nich to znane od pokoleń zabawy, które są nieco niedoceniane. A granie jest w stanie znacząco poprawić szybkość działania umysłu i czas reakcji. Trzeba tylko wiedzieć, w co grać.

Dobrą grą na koncentrację jest na przykład sudoku. Jest to prosta gra, ale wymaga zastosowania logiki i skupienia. Na humanistyczne umysły dobrze zadziała rozwiązywanie krzyżówek, najlepiej na papierze. Na wyższym stopniu zaawansowania można wprowadzić krzyżówki na czas. Dla poprawy koncentracji warto też pograć literkami na planszy do Scrabble. Miłośnicy bardziej strategicznych gier, mogą trenować swój umysł na wiele różnych sposobów (w tym również w zakresie umiejętności skupiania uwagi), grając w szachy. 

Jak ćwiczyć koncentrację z dziećmi?

Dzieci również miewają duże problemy z zachowaniem koncentracji. Wynika to z innych czynników, niż u dorosłych i często wiąże się z trwającym procesem dojrzewania. Proces ten można wspomóc, wprowadzając książeczki czy zabawy i gry na koncentrację. Jakie?

Mniejsze dzieci można spróbować przez kilka minut dziennie zainteresować grą w kółko i krzyżyk. Od najmłodszych lat warto podsuwać dzieciom adekwatne do wieku rebusy, zagadki, szukanie różnic. Starsze z kolei mogą być zainteresowane grą w państwa i miasta. Z czasem koncentrację można ćwiczyć, wprowadzając proste planszówki, jak chińczyk czy warcaby. Przydatne mogą okazać się też gry zręcznościowe. Jeśli dziecko opanowało zasady trudniejszych gier i chętnie poświęca na nie czas, można spróbować nauczyć je zasad grania w szachy, albo wprowadzić w świat gier RPG. 

Nie każda chwila spędzona przed smartfonem jest zabójstwem dla naszych szarek komórek, ale na pewno każda spędzona bez ekranu w zasięgu wzroku pomaga w rozwoju wielu umiejętności, w tym koncentracji. Dlatego warto znaleźć swoją analogową aktywność.