Gry dydaktyczne dla dzieci – jak je wybrać?

Gry dydaktyczne dla dzieci cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, bo zapewniają one dziecku nie tylko pożądaną rozrywkę, ale i edukację. Aby jednak gry sprawiły dziecku przyjemność, należy starannie je wybrać. Gry znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych. Mamy więc z czego wybierać.

Jakie są największe zalety gier edukacyjnych?

Nie od dziś wiadomo, że dzieciom trzeba znajdować jakieś rozrywki. W przeciwnym bowiem razie, będą się one wyjątkowo nudzić. Nudzące się dziecko może stać się rozdrażnione i krnąbrne. Zadaniem rodziców jest więc znalezienie swoim pociechom takich zajęć, które sprawią im przyjemność. Od rozrywek oczekuje się jednak jeszcze więcej. Wielu rodziców pragnie bowiem, aby ich dzieci nie tylko miło spędziły czas, ale również czegoś się nauczyły. Będzie to możliwe właśnie dzięki grom edukacyjnym. Gry dydaktyczne dla dzieci mogą mieć różną formę i rozmaite zasady. Mogą to być gry karciane, układanki, jak również planszówki. Każdy może więc znaleźć rozrywkę najbardziej odpowiednią dla siebie. Co takiego zyska pociecha, która korzysta regularnie z gier edukacyjnych? Otóż przede wszystkim, możliwe będzie rozwijanie wyobraźni i kreatywności młodego człowieka. Ponadto, dziecko będzie uczyło się szybko kojarzyć istotne fakty o świecie. Bardzo prawdopodobne jest również to, że pozna całkiem nowe, interesujące pojęcia. Szczególne zalety wiążą się z korzystaniem z gier zespołowych. Tego rodzaju gry dydaktyczne dla dzieci mogą uczyć je współpracy z innymi. Najmłodsi mogą więc dowiedzieć się czegoś na temat negocjacji. Umiejętność negocjowania bardzo przydaje się w późniejszym życiu. 

Jakie kryteria brać pod uwagę przy wyborze gier edukacyjnych?

Nie ulega wątpliwości, że przy wyborze gier dydaktycznych trzeba brać pod uwagę naprawdę różne kryteria. W przeciwnym bowiem razie, niezwykle ciężko będzie nam zapewnić dziecku rozrywkę połączoną z edukacją. Wydaje się więc, że najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu jak najstaranniejsze przejrzenie rozmaitych ofert. Warto przejrzeć kilka, a może nawet i kilkanaście różnych propozycji. Dzięki temu, istnieje naprawdę spore prawdopodobieństwo tego, że gra spełni nasze oczekiwania. Jeżeli wiek dziecka na to pozwala, warto zasugerować mu samodzielny wybór gry. Należy jednak upewnić się, że gra taka jest wolna od przemocy. Zazwyczaj na pudełkach gier znajdziemy informację o tym, dla jakiego wieku są przeznaczone. Na opakowaniach gier widnieje także informacja o tym, dla ilu osób przeznaczona jest gra. Jeżeli mamy kilkoro dzieci bądź chcemy grać rodzinnie, stawiajmy na gry, które przeznaczone są dla kilku osób. Jeśli jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że ciężko będzie znaleźć aż kilku graczy, postawmy na grę w którą dziecko może grać samo. Nawet najlepsza gra staje się bowiem bezużyteczna, jeżeli tylko leży na półce i nie można w nią grać. Dla zdecydowanej większości rodziców istotna jest także cena gier edukacyjnych. Gry dydaktyczne dla dzieci są dostępne w różnych przedziałach cenowych, dlatego każdy może znaleźć najodpowiedniejsze rozwiązanie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że gry edukacyjne nie należą do najtańszych. Są to bowiem produkty przeznaczone w dużej mierze dla dzieci, a więc muszą nie tylko zapewniać rozrywkę, ale i bezpieczeństwo. Jeśli dziecko jest małe, a gra zawiera niewielkie elementy, należy zachować szczególną ostrożność. W przeciwnym bowiem razie, istnieje pewne ryzyko zadławienia się. Wskazany będzie więc nadzór osób dorosłych.