Gry logopedyczne – jaka jest ich rola w edukacji?

Mówienie to kluczowa umiejętność człowieka. Dziecko niemal od pierwszych chwil życia zaczyna komunikować się ze światem za pomocą swojego głosu. Początkowo są to niezrozumiałe wokalizy, ale z biegiem czasu dziecko zaczyna od pojedynczych, krótkich słów, które później zamieniają się w pełne zdania. Komunikacja jest podstawowym elementem porozumiewania się ze światem zewnętrznym. Służy również wyrażaniu własnych emocji. Niektóre dzieci mogą mieć jednak problem z prawidłowym mówieniem. Pojawiają się różnego rodzaju dysfunkcje w obszarze aparatu mowy które wymagają pomocy logopedycznej. Logopeda to wykwalifikowany specjalista, który posiada odpowiednie narzędzie i umiejętności pozwalające mu pracować z dziećmi w zakresie mowy. Terapia logopedyczna może być jednak sporym wyzwaniem dla dzieci oraz ich rodziców. Praca nie kończy się tylko na gabinecie specjalisty, ale często przenoszona jest do domu, w którym rodzice wykonują zalecane ćwiczenia z dzieckiem. Zakres i rodzaj podejmowanych ćwiczeń logopedycznych powinien być dopasowany do problemów dziecka, ale również jego etapu rozwojowego i konkretnych potrzeb. W przypadku najmłodszych ćwiczenia powinny mieć formę zabawy, aby były przyjemne i zrozumiałe dla malucha, a tym samym przyniosły oczekiwaną wartość dydaktyczną i logopedyczną. Jedną z formy ćwiczeń mogą być atrakcyjne gry logopedyczne, na które składają się różnego rodzaju plansze, karty, jak i zadania do wykonania. Gry logopedyczne można wykorzystać zarówno w gabinecie, jak i w domu.

Gry logopedyczne do nauki i zabawy

Gry logopedyczne z eduksiegarnia.pl zostały podzielone na kategorie wiekowe oraz konkretne problemy związane z wymową. Dzięki temu odpowiadają na potrzeby dzieci i pozwalają rozwijać, jak i korygować wybrane wady wymowy. Specjaliści wskazują, że są niezwykle pomocne w pracy z młodszymi pacjentami, ponieważ przynoszą realną wartość poprzez atrakcyjną formę zabawy. Gry logopedyczne mają ciekawą formę graficzną oraz treść, dzięki czemu dzieci chętnie po nie sięgają, nie mając wrażenia, że uczą się nowych rzeczy.

Ćwiczenia logopedyczne na różnym etapie rozwoju dziecka

gry logopedyczne

Za skuteczność gier logopedycznych odpowiada fakt, że nad ich opracowaniem skupiają się fachowcy z dziedziny logopedii, psychologii oraz pedagogiki. Dzięki temu odpowiadają na specyficzne potrzeby dziecka w konkretnym wieku, ale przede wszystkim wspierają rozwój mowy. Pomoce logopedyczne mają wiele istotnych zalet. Utrwalają nowe umiejętności poprzez atrakcyjną formę zabawy. Ponadto skutecznie motywują dziecko do dalszej nauki i rozwoju aparatu mowy, skutecznie korygując wybrane wady wymowy. Ćwiczenia logopedyczne zostały opracowane w specjalistyczny sposób i zostały podzielone na kilka grup tematycznych. Co więcej, niektóre z nich przygotowane są specjalnie dla chłopców, natomiast inne tylko dla dziewczynek. Dostępne są również opracowania uniwersalne dla obu płci. Gry logopedyczne są przygotowane w różnych formach. Są to przede wszystkim klasyczne planszówki, jak i puzzle, które pobudzają aparat mowy, ale wpływają również ogólnie na rozwój dziecka i jego kreatywność. Gry mogą zawierać nawiązania do świata zwierząt, baśni czy przyrody. Dzięki temu mogą być także inspirującym źródłem wiedzy, choć ich podstawowym przeznaczeniem jest korygowanie wady wymowy, jak i innych problemów logopedycznych dziecka. Niektóre gry logopedyczne mają również kilka stopni trudności, dzięki czemu po opanowaniu wybranych umiejętności można zwiększyć zakres wykonywanych zadań i rozwijać kolejny obszar.